امروز : 26 مهر 1400
 
   نوروز و روش درس خواندن در ایام نوروز

عید نوروز در راه است.

بسیاری از شما دانش‌آموزان، برای تعطیلات نوروز برنامه‌ای برای تفریح و مسافرت و دید و بازدید همراه با خانواده در نظر دارید. این بسیار عالی است؛ زیرا بعد از امتحانات نیم‌سال اول نیاز به تفریح و استراحت دارید. پیشنهاد من به شما این است که در کنار همه‌ی برنامه‌های تفریحی، وقتی را به درس خواندن اختصاص دهید؛ زیرا اگر این فرصت را از دست بدهید، با توجه به این‌که بعد از تعطیلات دوباره مدارس باز می‌شود، باعث می‌شود مطالب را فراموش کنید و وقتی سر کلاس حاضر شدید، آمادگی لازم برای پاسخ دادن به سؤالات معلم را نداشته باشید؛ زیرا معلم‌ها از شما انتظار دارند در روزهای نوروز مروری بر درس‌ها داشته باشید و کتاب نوروز را حل کنید؛ بنابراین حتما شما با درس خواندن در تعطیلات، هر چند کم، می‌توانید در نیم‌سال دوم جزء برترین‌ها باشید.

یکی از این برنامه ها درس خواندن است.

 

 اما چگونه در نوروز  درس بخوانیم ؟

1. دانش آموزان ابتدایی از مقطع اول تا چهارم می توانند حداقل روزی 1 تا 2 ساعت و دانش آموزان سال ششم در صورت شرکت در آزمون تیزهوشان باید روزی 4 ساعت مطالعه داشته باشند.

2.بهتر است درسهای ریاضی و علوم یک روز درمیان در برنامه گنجانده شود و هر روز به مطالعه ی یک درس مانند فارسی ،هدیه های آسمان و....... اختصاص داده شود. 

3.طرح تعداد مشخصی سوال از هر درس در روزو پاسخ گویی به آنها ،در یادگیری تان موثر است.
این  قسمت را با توجه به کتاب نوروز مورد توجه قرار دهید.

                                      

                                                                 شیدرنگ کبیری

   ارسال شده توسط    در مورخ   1392/12/21
   تمرکز

برای تمرکز حواس در هنگام مطالعه موارد زیر را باید در نظر داشته باشید :

1-زمان معینی را برای افکاری که در هنگام مطالعه به ذهنتان خطور میکند در نظر بگیرید . اگر هنگام درس خواندن افکار مزاحمی حواستان را پرت می کند میتوانید آنها را بر روی کاغذ بنویسید و زمان معینی را برای آن در نظر بگیرید . بعد میتوانید در وقت تعیین شده به آن افکار بپردازید.

2- یاد داشت برداری کنید : همیشه در هنگام مطالعه از روی مطالبی که می خوانید یاد داشت برداری کنید.

این کار سبب میشود در هنگام مطالعه تمرکز بیش تری داشته باشیم.

3-ناظم درونی داشته باشید: در درون خود حسی را بوجود آورید که اگر هنگام مطالعه ودرس خواندن حواستان پرت شد مانند ناظم به شما تذکر دهد و نظم مطالعاتی تان را حفظ کند.

4-برای خود زمان استراحت تعیین کنید. سعی کنید حداکثر بعد از 90 دقیقه درس خواندن حدود 20 دقیقه استراحت کنید سپس به مطالعه ی خود ا دامه دهید.

5-کتابهای درسی را به صورت متنوع بخوانید. هر دو ساعت را به مطالعهی یک درس اختصاص و بعد کتاب درسی خود را عوض کنید : یعنی بعد از هر درس محاسباتی به درس حفظ کردنی مشغول شوید.

6-از تخته استفاده کنید . می توانید هنگام مطالعه از تخته استفاده کنید و مطلب را طوری برای خود توضیح دهید که گویی آن را به کسی یاد می دهید. به این صورت مطلب بیش تر در ذهنتان جا می افتد.

7-از زمان هایی که بازدهی بالایی دارند استفاده کنید در زمانهایی که انرژی درونی شما بالاست (مثلا صبح زود یا صبح تا ظهر ) مهم ترین و سخت رین درستان را مطالعه کنید و درس های آسانتر را در ساعاتی که انری کمتری دارید مطالعه کنید.

                                                                  

                                                                           شیدرنگ کبیری

   ارسال شده توسط    در مورخ   1392/12/14